2017. Szeptember 20., Szerda

Frissitve:09:26:28

Elhunyt az első női Forma-1-es pilóta

Nyomtatás

A női pilóták szerepe a Forma-1-ben folyamatosan visszatérő téma, azonban az utóbbi időben legfeljebb tesztpilótaként tudtak szerepet vállalni hölgyek a motorsport királykategóriájában. Azt azonban talán kevesen tudják, hogy a múltban azért voltak olyan nők, akiknek sikerült versenyen is rajthoz állniuk a sorozatban. Az első közülük Maria Teresa de Filippis volt, aki nemrég hunyt el – most rá emlékezünk.

Egészen 1958-ig kell visszamennünk, hogy tanúi lehessünk az első női pilóta versenyzésének. De Filippis ugyanis ekkor kapott lehetőséget egy Maserati 250F volánja mögött, miután az olasz márka színeiben más sorozatokban már bizonyított. Az első versenye nem sikerült túl fényesen, ugyanis a Monacói Nagydíjra nem tudta kvalifikálni magát. Ezzel a versennyel kapcsolatban érdekesség, hogy a Forma-1 ura, Bernie Ecclestone is igyekezett a rajtrácsra kerülni, de végül neki sem sikerült.

Az olasz hölgy első versenye így a Belga Nagydíj lett Spa-ban, amin sikerült is célba érnie – igaz az utolsó, 10. helyen, két kör hátránnyal a győztes Tony Brookshoz képest. A sors fintora, hogy de Filippisnek ez lett az egyetlen futama, ahol autójából láthatta lobogni a kockás zászlót, ugyanis hiába sikerült abban az évben kvalifikálnia magát a portugál és az olasz futamokra is, a Maserati motorja mindkét alkalommal idő előtt adta meg magát.

Utoljára az 1959-es évadnyitó Monacói Nagydíjon veselkedett neki a nagy feladatnak, ekkor már a Behra-Porsche színeiben, ám a kvalifikáció nem sikerült a 16 autós mezőnybe. Ezek után nem sokkal hősünk hátat fordított az autóversenyzésnek, miután ugyanabban az évben egy felvezető versenyen Jean Behra halálos balesetet szenvedett a Német Nagydíjon. De Filippis karrierje tehát nem tartott sokáig, 33 évesen vonult vissza, hogy aztán egy szép hosszú életet leélve végül 89 évesen távozzon az élők sorából. A következő női pilótára egyébként a 70-es évek közepéig kellett várni Lella Lombardi személyében, akinek visszavonulása óta nem láthattunk rajthoz állni egyetlen hölgyet sem a Forma-1-ben.